TR
EN
TR

EN

KURUMSAL

“Akkök Holding olarak, 70 yıllık yolculuğumuzda her zaman olduğu gibi bu seneyi de başarı ile tamamladık.”

“Genel beklentimiz, global olarak faiz artışlarının durması ile özellikle 2023’ün ikinci yarısından itibaren ekonomik aktivitenin toparlanması yönündedir.”

“Tüm çalışmalarımızın sonucu olarak, zorlu bir yıl olan 2022’de toplamda 78,5 milyar TL ciro elde ettik.”

YÖNETİM KURULU BAŞKANI

RAİF ALİ DİNÇKÖK'ÜN MESAJI

Değerli iş ortaklarımız ve kıymetli çalışanlarımız,

Akkök Holding olarak, 70 yıllık yolculuğumuzda her zaman olduğu gibi bu seneyi de başarı ile tamamladık. Bu vesile ile de yıl boyunca dünyada ve ülkemizde yaşanan gelişmeleri değerlendirerek 2023 yılına dair bazı öngörülerimizi siz değerli paydaşlarımıza iletmek istedik.

COVID-19 salgını sonrası 2021’deki hızlı toparlanma, enflasyonist etkileri beraberinde getirirken, bu durum 2022’nin ilk çeyreğinde merkez bankalarının seri faiz artışlarına gitmesine sebep oldu. Ancak son 40 yılın en yüksek global enflasyon oranlarına ulaşıldığında, müdahalede geç kalındığı anlaşıldı. Bir de Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, takip eden enerji krizi ve finansmana ulaşımda yaşanan sıkıntılar eklenince, 2021’de %6 seviyesinde olan global büyüme oranı 2022 yılında maalesef %3 bandına geriledi. Bu oran da 2009 finansal krizi ve 2020 pandemisi hariç son 30 yıldaki en düşük büyüme oranı olarak kayıtlara geçti. Yaşanan gelişmeler ışığında 2023’e yükselen resesyon riski ile girildi. SVB ve Credit Suisse gibi bankaların batmasının da etkisiyle, 2023 yılının kalanında güçlü faiz artışlarının devam etmesi beklenmemektedir.

Diğer yandan, büyük ekonomilerdeki dinamikler farklı kalmaya devam ediyor. Savaşın etkilerinden sıyrılma çabaları ve alternatif enerji kaynaklarına geçiş ile beraber 2023’te Avrupa’da büyümenin durması beklenirken, ‘Sıfır Covid’ politikasının beklenenden önce sona ermesi ve bireysel tüketimin ivmelenerek artmasıyla Çin ekonomisinin yüzde 5’ten fazla büyümesi öngörülüyor. Doların ve işgücü piyasasının güçlendiği Amerika’da ise bankaların faiz hassasiyetinin yüksek olması sebebiyle FED’in yeni yılda %5’lik faiz oranında kalacağı tahmin ediliyor. Genel beklentimiz, global olarak faiz artışlarının durması ile özellikle 2023’ün ikinci yarısından itibaren ekonomik aktivitenin toparlanması yönündedir.

Ülkemiz ise enflasyon ile mücadele eden pek çok ekonominin tersine, büyümeyi önceliklendirerek istihdamı destekledi. Bu çerçevede 2022’de politika faiz düşüşü, yüksek asgari ücret artışları, kurumlar vergisi oranının %25’ten %23’e düşürülmesi gibi uygulamalar devreye sokuldu. Böylelikle 2022’nin ilk yarısında %7,6’lık büyüme oranı yakalanırken, işsizlik oranı %10 civarına geriledi. Yılın kalanında, global konjonktörün giderek artan olumsuz yansımaları ve kendi kırılganlıklarımızın etkisiyle büyüme yavaşlamış olup; yıl %5 civarında bir büyüme oranıyla tamamlanmıştır. Öte yandan, yıl içinde %80’lere çıkan enflasyon başta olmak üzere büyüyen cari açık, seçim atmosferi, düşük döviz rezervleri ve sık değişen regülasyonlar; ticari faaliyetleri oldukça zorlaştırmaktadır. Finansmana erişim zorlukları, yüksek enerji maliyetleri ve düşük dış talebin 2023’te ekonomik aktiviteyi daha da kısıtlaması muhtemeldir. Alınan kısa vadeli önlemlerin, uzun vadede daha temel problemlere neden olabileceği gözden kaçırılmamalıdır.

Akkök Holding olarak, bu zorlu makroekonomik ortama rağmen 2022’de de büyümeye ve yatırımlarımıza hız kesmeden devam ettik. Faaliyet gösterdiğimiz tüm sektörlerde, iştiraklerimizin aktif katılım ve desteği ile uzun vadeli büyüme planları geliştiriyor; ülkemize ve paydaşlarımıza değer katacak inovatif yatırımları hayata geçiriyoruz. Örneğin sadece 2022 yılında, tamamen ithal bir ürün olan epoksinin yerli üretimi için Akkim’in kurduğu tesis, DowAksa’nın 3. karbon fiber üretim hattı kurulumu ve Aksa’nın outdoor teknik iplik tesisi gibi projelerle 200 milyon USD’ye yaklaşan yatırım yaptık. Teknolojide, tüketici alışkanlıklarında, iş modellerinde yaşanan her türlü gelişmeyi, yeniliği yakından takip ederek, süreçlerimize entegre ediyoruz.

Yeni ürün ve kapasite artışını dengeli olarak sağladığımız bu yatırımlarla, somut sürdürülebilir büyüme hedeflerimizi gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Bu yıl da ayrıca grup şirketlerimiz ile beraber sürdürülebilir ve çevreci büyümede iş birliğini güçlendirmek adına Yeşil Strateji Grubu’nu kurduk. Böylelikle sürdürülebilir büyümenin güncel gerekliliklerinden olan döngüsel ekonomi, yenilenebilir enerji ve iklim değişikliğine uyum gibi gibi alanlarda aksiyon planlarımız adına somut adımlar atacağız.

Tüm çalışmalarımızın sonucu olarak, zorlu bir yıl olan 2022’de toplamda 78,5 milyar TL ciro elde ettik. FAVÖK seviyemiz ise %130 artışla 12 milyar TL olarak gerçekleşti. Ayrıca ihracatımız %30 gibi yüksek bir artış kaydederek 740 milyon dolara ulaştı. Yatırımlarımızı uzun vadeli bakış açısı ve katma değer yaratma hedefleriyle hayata geçirmeye devam ederken, küresel anlamda zor geçen bu dönemde desteğini ve azmini eksik etmeyen tüm iş ortaklarımıza ve çalışanlarımıza teşekkür ediyorum.

(Ocak 2023)

Akkök Holding web sitesinde kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerezler kullanmaktayız. Detaylı bilgi için Çerez Politikası‘nı inceleyebilirsiniz.