KidZania İstanbul

Eğlenerek öğrenme “edutainment” kavramının dünyadaki ilk uygulayıcılarından KidZania’da çocuklar, 1999 yılından bu yana rol yaparak öğrenme metoduyla yeni beceri ve değerleri kazanır; yeteneklerini geliştirir. Meksika’da kurulan ve dünya genelinde 22 ülke, 29 şehirde faaliyet gösteren, 86 milyondan fazla ziyaretçinin buluştuğu ilk çocuklar ülkesidir.

KidZania İstanbul, dünya KidZania’larının 16'ncısı olarak 2014 yılında, Akasya Acıbadem’de 10.000 metrekarelik bir alana çocuklu ailelere hizmet vermek için kuruldu. Çocukların mutlu ve eğlenirken öğrenebilecekleri bir dünyasının olması hedefiyle çıkılan yolda 1,5 milyondan fazla ziyaretçi ağırladı. KidZania İstanbul, çocukların kendilerini özgür hissettikleri, yaratıcılıklarını kullandıkları, ürettikleri, iş birliği yaptıkları ve finansal okuryazarlığı öğrendikleri gerçek hayatın simülasyonu olan çok özel bir şehirdir. Çocukların sorumluluk, yardımlaşma, uyum, öz güven, farkındalık ve hoşgörü gibi değerlerine destek olmayı amaçlar.

0 - 14 yaş aralığındaki çocukların, meslekleri deneyimlerken takım çalışmasını, toplumda birey olmayı ve saygılı davranmayı yaşayarak öğrenmesini amaçlar. Türkiye’nin en iyi 33 markası, çocuklar tarafından yönetilen bu şehre gerçeklik katar. Bankası, hastanesi, süpermarketi, laboratuvarı, tiyatrosu, üniversitesi, itfaiyesi, deprem simülasyon merkezi, stadyumu, sokakları, fabrikaları ve meydanı ile 67 farklı aktivite alanı ve 120’den fazla mesleğe sahip gerçek bir şehirdir. KidZania’nın çocuk gelişiminde önemli rol oynadığı Davranış Bilimleri Enstitüsü tarafından onaylıdır. KidZania İstanbul’da aktivite içerikleri çocukların yaşlarına, ilgi alanlarına ve becerilerine göre pedagoglar, oyun uzmanları ve eğitmenlerin yönlendirmeleriyle hazırlanır. Dünyadaki tüm KidZania şehirleri gibi KidZania İstanbul da Meksika tarafından “KidZania, Her Çocuğun Hakkı” ilkesine göre engelli dostu olarak tasarlanır.

Çocukların ortalama 5 saat kaldıkları ve 8 aktiviteye katıldıkları KidZania İstanbul’da, 7 yaşın üstündeki çocuklar anne ve babaları olmadan diledikleri gibi vakit geçirebilir. İsteyen ebeveynler, KidZitter hizmeti (oyun ablası ve abisi) ile 5 yaşından büyük çocuklarını KidZania’ya emanet edebilir. KidZania’da güvenlik en önemli konuların başında gelir. KidZania İstanbul’da hem çocuk hem de eşlik eden yetişkin ziyaretçiye RFID bileklik takılır. Her bir RFID bileklik, çocuk ve yetişkinle eşleştirilerek özel olarak sisteme tanımlanır. Bileklik, başka ziyaretçilere devredilemez ve güvenlik sebebiyle bilekten çıkarılamaz.

Çocukların Ülkesi KidZania’da iş sağlığı ve güvenliği ile hijyen önemli konulardan biri olarak yer alır. Ofis ve aktivite alanlarındaki periyodik muayene gerektiren ekipmanların bakım, muayene ve kontrollerinin yılda en az 1 kere yapılma zorunluluğu bulunur. KidZania İstanbul, bu kontrolleri haftalık ve aylık olarak operasyon (teknik uzman), şehir yönetimi ve İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) uzmanı ile yapar. Listeler hazırlanarak takibi yapılır ve her hafta üst yönetime raporlanır.

Çalışanlara İSG, yüksekte çalışma, acil durum ve tatbikat öncesi genel bilgilendirme eğitimleri verilir. Planlı/plansız tatbikatlar yapılır. KidZania İstanbul, yasal olarak yılda en az 1 kez yerine regülasyonların üzerinde olacak şekilde 4 tatbikat (acil durum-tahliye, yangın, deprem ve senaryolu tatbikat) yapar. İlk yardım sertifikasına sahip 10 çalışanı bulunur. Ayrıca, her ay tüm aktivite alanları, ofis katı ve yemekhane için hijyen denetimlerini işyeri hekimi ile İSG uzmanı birlikte yapar. 3. partilerle birlikte çalışılan satış alanlarında güvenlik müdürü, iş yeri hekimi ve İSG uzmanı aylık periyodlarla genel denetimini yaparak üst yönetime raporlar

Bununla birlikte 2019 yılında 0 - 4 yaş arasında çocuğu olan ziyaretçiler için de 3 farklı aktivite alanı açıldı. Böylece abi ve ablaları aktivitelerde eğlenerek öğrenirken 0 - 4 yaş arasındaki kardeşleri de ebeveynleriyle birlikte bu alanlarda vakit geçirebilir.

İngiltere, Meksika, Hindistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde 450 bin öğrenci ile yapılan KidZania Mesleki Eğilimler Araştırması 2019 yılında İstanbul’da tamamlandı. KidZania’ları ziyaret aktivite tercihleri analiz edildi. Monterrey Üniversitesi iş birliği ile hazırlanan araştırmada Türkiye’de 6 ile 12 yaşlarındaki 80.000 öğrencinin ilk aktivite tercihleri ve KidZania’da geçirdikleri ortalama 5 saat içindeki seçimleri incelendi. Farklı sosyal çevrelerin, ekonomik durumun ve okulun, çocukların meslek eğilimleri üzerindeki etkisini ile KidZania’nın bu eğilimdeki rolü araştırıldı. Araştırma sonuçlarına göre; çocuklar, bildiklerinden ilham alıyor.

Sektörler