Akiş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.

Akiş GYO, Akkök Holding’in stratejik iş alanları arasında konumlandırdığı gayrimenkul sektöründeki deneyim ve uzmanlığını farklı projelerde değerlendirmek amacıyla çalışmalarını sürdürmektedir.

Akiş GYO, Sermaye Piyasası Kurulu’na yaptığı başvuruyla 18 Mayıs 2012 tarihinde Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı unvanını almıştır. Ardından 9 Ocak 2013 tarihinde Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlamıştır.

"Her işimizin temelinde mutluluğunuz var" ilkesiyle gayrimenkul sektöründe kalitesi ile farklılaşan projeleri hayata geçiren Akiş GYO, sürdürülebilir yatırımlarla büyümeye ve yatırımcılarına düzenli temettü geliri sağlamayı hedeflemektedir. Şirket, 2017 yılında Saf Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı ile birleşerek, ekonomik ve operasyonel verimliliğini, marka bilinirliğini ve finansal gücünü artırmış, gayrimenkul sektöründeki en büyük oyunculardan biri haline gelmiştir. Doğru zamanda, doğru lokasyonda, yeni trendler yaratan projeleriyle kısa sürede sektörün en önemli aktörlerinden biri konumuna gelen Akiş GYO, sürekli değişim içinde bulunan sektör eğilimlerini ve sosyo-ekonomik gelişmeleri yakından takip ederek gayrimenkul sektöründe fark yaratacak projelere imza atmaya devam edecektir.

Akiş’in Yürüttüğü Güncel Projeler

Akbatı AVYM

Akiş GYO’nun hisselerinin %100’üne sahip olduğu Akbatı Projesi, İstanbul Esenyurt’ta yaklaşık 250 milyon ABD doları düzeyinde yatırım yapılarak gerçekleştirilmiştir.

Akbatı, alışveriş merkezi ve rezidanslarıyla kalite ve konfor anlayışını en üst seviyelere taşıyacak bir yaşam merkezi olarak tasarlanmıştır. Toplam 242.000 m² inşaat alanına sahip Akbatı Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nde 65.496 m² net kiralanabilir alan içinde 200’e yakın mağaza, 9 sinema salonu, dünya mutfaklarını buluşturan restoranlar, çocuk oyun/eğitim alanları ve ayrıca 5.000 kişi kapasiteli bir Festival Park yer almaktadır. Akbatı AVYM’nin en önemli geçiş noktalarından biri olan Restoranlar Meydanı ise üst düzey markalar arasından seçilmiş şık kafe ve restoranlarıyla önemli bir buluşma noktası olmuştur.

Açılışının beşinci yılını kutlayan Akbatı, bu süre içinde sektörünün önde gelen ulusal ve uluslararası yarışmalarından 71 ödül alarak büyük bir başarıya imza atmıştır. Akbatı AVYM, beş yıl içinde ücretsiz olarak 614 çocuk etkinliği,114 özel söyleşi, 216 yemek atölyesi, 370 yoga ve pilates dersi, 14 çocuk fitness ve latin dans dersi, 17 imza günü, 9 sergi, 9 tiyatro oyunu, 7 yurt dışı lisanslı özel etkinlik, 16 büyük konser ve sayısız müzik dinletisi gerçekleştirmiştir.

Gerek cirolarda yaşanan % 15 oranındaki artış, gerekse aldığı uluslararası ödüller ile hedeflenen başarıya ulaştığını göstermiştir.

Akbatı Alışveriş ve Yaşam Merkezi sürdülebilirlik ve çevrecilik alanlarında yaptığı çalışmalarla 2016 yılında BREEAM In Use - International kapsamında “Excellent” sertifikasının sahibi olmuştur. Kaynakların doğru kullanımı, iç ortam, sağlığa verdiği önem gibi kriterlerin değerlendirildiği sürecin sonunda Akbatı’nın sürdürülebilir uygulamaları bir kez daha tescillenmiştir.

Akasya

Akasya Projesi, Acıbadem’de 121.000 m²’lik bir arazi üzerinde gerçekleştirilmiştir. 1.371 satılabilir ünite ve 88.862 m² kiralanabilir alana sahip AVM’den oluşan projede; Koru, Göl ve Kent olmak üzere üç etap yer alır.

Koru ve Göl Etapları 2012 yılında yerleşime açılmış, Kent Etabının teslimleri de tamamlanmıştır. Kent Etabında konumlanan Akasya Alışveriş Merkezi’nde yaklaşık 264 mağaza yer almakta olup 6 Mart 2014 tarihinde faaliyete geçmiştir.

Akasya, keyifli alışveriş deneyimi, zengin sosyal yaşam seçenekleri, doğayla iç içe olmayı sağlayan göllerin enerjisiyle bütünleşmiş yeşil alanları, açık havanın tadını çıkarmak için tasarlanmış birçok keyifli meydanı ve ulaşım kolaylığı ile hem Anadolu yakasının, hem de İstanbul’un en iddialı yeni nesil yaşam kompleksi özelliğini taşımaktadır.

6 Mart 2014 yılındaki açılışından itibaren, Akasya dünya çapında gerçekleştirilen en prestijli uluslararası ödüllerde toplam 75 ödüle layık bulunmuştur. Ödüller arasında 2015 yılında ICSC European Shopping Centre Awards’dan alınan “Best Shopping Mall in Europe” ödülü Akasya’nın uluslararası platformdaki başarısını tescil etmiştir.

Akasya ve Akasya Konut Projesi, enerji verimliliği ve doğru kaynakların kullanımı, yerel sorunlara yaptığı çözümler, iç hava kalitesi ile sağlığa verdiği önem ve binanın çevreye olan uzun vadeli etkisini azaltma sistemleri sayesinde BREEAM “Good” sertifikası almaya hak kazanmıştır.

Cadde Mağazacılığı

Yatırım kararlarını sektörde öngörülen talepler doğrultusunda alan şirket, ticari gayrimenkul portföyünü genişletmek amacıyla İstanbul’un en gözde caddelerinden biri olan Bağdat Caddesi üzerinde Şaşkınbakkal, Caddebostan, Suadiye ve Çatalçeşme semtlerinde farklı parsellerde gayrimenkul yatırımı yapmıştır.

Alışveriş merkezi yatırımlarının İstanbul genelinde yüksek seviyelere ulaşmış olması ve portföy çeşitliliği gibi stratejik nedenlerle Akiş GYO, cadde mağazacılığı alanında aktif olarak yer almayı planlamaktadır. Ayrıca, geliştirilecek ticari ünitelerden düzenli kira geliri ve sınırlı sayıdaki konutlardan satış geliri elde etmeyi hedeflemektedir. Perakende sektörünün ihtiyacına göre tasarlanacak olan gayrimenkuller Bağdat Caddesi’nin prestijine katkıda bulunacaktır.

Yaşam Akademisi

Akiş GYO A.Ş. yaşama ve insana verdiği değeri yeni markası olan Yaşam Akademisi ile projelendirmiştir. Yaşam Akademisi, Türkiye’de bir gayrimenkul firmasının halkı bilinçlendirmek ve toplum gelişimine katkıda bulunmak amacıyla düzenlediği ilk projedir. “Yaşam Akademisi” platformu; halkı bilinçlendirme ve toplum gelişimine katkıda bulunmayı esas alarak ücretsiz olarak kişileri farklı konularda bilgilendirme, bilinçlendirme, deneyimleme fırsatı sunmaktadır. Yaşam Akademisi çatısı altında gerçekleştirilen söyleşiler ilk olarak Akbatı’ da başlamıştır. Önümüzdeki dönemlerde farklı noktalarda da devam edecek olan söyleşilerde merak edilen konuların ‘en iyileri’ uzmanlık ve deneyimlerini ziyaretçiler ile paylaşacaktır.

Akiş’ten "Yeşil Bina" Sertifikalı Yaşam Merkezi

Tasarımından, kaynak yönetimine, klimatizasyon sisteminden yönetim anlayışına kadar tüm süreçlerde çevresel etkilerine üst derecede önem gösteren Akbatı AVYM; sağlıklı yaşam, enerji verimliliği, ulaşım olanakları, su yönetimi, malzeme kaynakları, atık yönetimi, ekoloji ve çevre kirliliği kriterlerinin değerlendirildiği “Yeşil Bina” sertifikası ve “Enerji Kimlik Belgesi (B Sınıfı)” almaya hak kazanmıştır. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda Akbatı, Çevre Bilinci ve Enerji Verimliliği alanında çalışan ve bunu belgelendiren ilk Alışveriş Merkezi ve Yaşam Merkezlerinden biridir.

Zengin portföyü ile kârlı yatırım fırsatları sunuyor

Değişimlere açık ve dinamik yönetim anlayışıyla gayrimenkul sektöründeki eğilimleri yakından takip eden Akiş GYO, bu bakış açısıyla Türkiye gayrimenkul sektöründe öncülük edecek projeleri hayata geçirmektedir. Türkiye ve dünyada yaşanan toplumsal ve ekonomik gelişmeler ışığında aldığı doğru yatırım kararlarıyla Şirket, gayrimenkul sektörüne yeni konseptler kazandırmaktadır. Kaliteli ve nitelikli yaşam alanlarını hayata geçiren Akiş GYO, gayrimenkul sektöründeki başarısını Akbatı ve Akasya projelerinin uluslararası platformlarda aldığı ödüllerle de tescillemiştir.

Yaşama değer katan projelerle dolu bir yıl

Akiş GYO, sosyo-ekonomik değerleri inceleyerek bulunduğu bölgenin gelişimine katkı sağlayacak yaşam alanlarını hayata geçirmeyi hedeflemektedir. 2017 yılı boyunca Şirket, sürdürmekte olduğu projelerle gayrimenkul sektöründe değer yaratmaya devam edecektir.

Sektörler