Aksa Egypt Acrylic Fiber Industry S.A.E.

Akkök Grubu, Kuzey Afrika’daki tekstil üretim merkezi olan Aksa Egypt ile başta Mısır olmak üzere tüm bölgede güçlü bir konuma sahip olmuştur. Aksa’nın köklü birikimi, donanımlı insan gücü, yurt içinde ve küresel pazarlarda kaliteli ve güvenilir bir marka olarak konumlanışı sayesinde Aksa Egypt, çok kısa bir sürede başta Mısır olmak üzere tüm Kuzey Afrika’da sağlam bir konuma gelmiştir.

12.000 ton/yıl kapasiteyle boyalı tov ve 4.380 ton/yıl tops ve bumps üretim kapasitesine sahip olan tesis, esnek ve pazara uygun bir makine parkı içermektedir.

Aksa Egypt, Aksa’nın faaliyet alanını başta Mısır olmak üzere tüm Kuzey Afrika bölgesinde yaygınlaştıran önemli bir iştirakidir. 2014 yılında Mısır’da kurulmaya başlanan yeni düzen ve ekonomik reform adımlarının 2015 yılında da devam etmesi sayesinde, Aksa Egypt kapasite kullanım oranını %84 olarak gerçekleştirmeyi başardı ve böylece 27 milyon dolar ciro elde etti.

2016 yılında ülkedeki pozitif havanın süreceğine dair sinyallerin ışığında kaynaklarını en verimli biçimde kullanmayı planlayan Aksa Egypt, Afrika kıtasındaki potansiyel ihracat pazarlarını da değerlendirerek kapasite kullanım oranını aynı seviyelerde gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Şirket’in Mısır İskenderiye’deki üretim tesisi, 45.000 m2 arazi üzerinde, 5.500 m2 kapalı alanda kurulu akrilik elyaf boyama ve 1.200 m2 kapalı alanda kurulu tops ve bumps üretimini kapsamaktadır. 12.000 ton/yıl kapasiteyle boyalı tov ve 4.380 ton/yıl tops ve bumps üretim kapasitesine sahip olan tesis, esnek ve pazara uygun bir makine parkı içermektedir.

Fitco, Aksa Egypt’e %99 oranında doğrudan sermayedar konumunda olup, 2015 yılında faaliyetlerinde herhangi bir değişiklik olmamıştır.

Sektörler