Ak-Pa Tekstil İhracat Pazarlama A.Ş.

Akkök Holding’in yurt dışı pazarlama ve ihracat faaliyetleri, bu alanda holding bünyesinde bir şirket ihtiyacını doğurmuş ve böylece 1976 yılında Ak-Pa’nın temelleri atılmıştır. Bugün 6 kıtada 90’ı aşkın ülkeye ihracat yapan Ak-Pa’nın ticari faaliyetleri, tekstil ürünleri ile başlamış daha sonra kimyevi ürünler dahil tüm grup firmalarının dış ticaretine aracılık edecek şekilde genişlemiştir.

2019 yılında Ak-Pa, grubun ihracat operasyonuna aracılık ederek 403 milyon USD’lik ihracat rakamına ulaşmış ve Türkiye’nin lider ihracatçı şirketleri arasında yer almaya devam etmiştir. Ak-Pa, Türkiye’nin performansı en yüksek şirketlerinin değerlendirildiği Fortune 500 listesinde geçen yıla göre 36 basamak yükselerek 130. sırada yer almıştır.

Şirketimizin ihracat konusunda sektördeki en büyük avantajı, grup imalatçı firmalarıyla entegre olarak hizmet vermesi ve holdingin gücünü başarı ile yansıtmasıdır. Grubumuzun imalatçı firmaları, Aksa Akrilik Kimya, Akkim Kimya, DowAksa ve Akcoat’dır.

Grubun yenilikçi vizyonuyla Ak-Pa, gelecekteki beklentileri karşılama ve sunduğu hizmeti iyileştirmek adına çalışmalarını yürütmektedir. Yıl içerisinde teknolojiden verimli bir şekilde yararlanma fırsatı sunan AKPRO RPA (Robotic Process Automation) projesini hayata geçirmiş, operasyonel süreçler dijitalleştirilerek çok daha kısa sürede sıfır hata ile yürütülmüştür. Ayrıca, Gümrük Müşavirlik firmasını değiştirerek daha hızlı ve modern gümrük takip sistemine geçiş yapmıştır. Firmanın alt yapısını kullanarak e-arşiv sistemini hayata geçirmiş, dökümanlara hızlı erişim ve paylaşım kolaylığı sağlamıştır.

Akpa, 2019 yılında yaşanan küresel ve ulusal değişiklikleri anlık olarak grup firmaları ile paylaşarak, mevzuata uygun hareket etme konusunda öncü, yaşanabilecek risklere karşı koruyucu olmuştur. Entegre Yönetim Sistemini uygulayan Ak-Pa, ISO 9001:2015 ve ISO 27001:2013 2013 belgelerini ara denetim sonrası güncellemiştir. Değişen mevzuata ayak uydurarak, 2018 yılında T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın güvenilir şirketlere gümrük işlemlerinde kolaylık ve imtiyaz tanıdığı Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası’nı almış, 2019 yılında yıllık faaliyet raporunu sunarak belgenin geçerliliğini devam ettirmiş olup bu belgenin sağlamış olduğu haklarla, gümrük işlemlerini yeşil hattan tamamlayarak grup firmalarının ihracat operasyonlarına hız katmıştır.

Başarının Göstergesi Ödüller

Ak-Pa, Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından 2018’de en çok ihracat gerçekleştiren şirketlerin ödüllendirildiği törende, Tekstil ve Hammaddeleri İhracatı’nda sektör birincisi olmuştur. İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçı Birliği’nin 2018 yılında gerçekleştirdiği töreninde, Ak-Pa en iyilerin yer aldığı platin kategorisinde 1.’lik ödülü almaya hak kazanmıştır. İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin düzenlemiş olduğu 2018 İKMİB İhracatın Yıldızları Ödül Töreninde Ak-Pa, ‘Boya, Vernik, Mürekkepler İhracatı’ kategorisinde 1.'lik; ‘Organik Kimyasallar’ kategorisinde 5.'lik ödülünü kazanmıştır.

Sektörler