İcra Başkanı'nın Mesajı

Saygıdeğer paydaşlarımız,

Akkök Holding olarak ihtiyatlı planlama, rekabetçi anlayış ve kararlı mali yönetimle zor bir yılı başarıyla geride bıraktık.

Kurulduğumuz günden bu yana benimsediğimiz büyüme stratejimizin lokomotifi olarak gördüğümüz sürdürülebilirlik, inovasyon ve üretim teknolojileri alanında çalışmalarımıza ara vermedik. Sürdürülebilirlik ve yenilikçi üretim teknolojileriyle her biri sektöründe lider konumda bulunan şirketlerimiz, dünyadaki tüm yeni gelişmeleri ve eğilimleri yakından takip ederek Endüstri 4.0 konseptiyle kendi süreçlerini başarıyla yürütüyorlar.

Dünyanın lider, Türkiye’nin ise tek akrilik elyaf üreticisi Aksa Akrilik, büyüme hedefleri doğrultusunda 7 bin ton üretim kapasitesine sahip yeni bir iplik tesisi yatırımına başlıyor. 45 milyon dolar bütçeye sahip tesisin 2024 sonunda devreye alınması hedefleniyor. Aksa bu alanda lider üretici konumunda olacak. Aksa’nın yüzde 50 iştiraki ve dünyanın sayılı karbon elyaf üreticilerinden olan DowAksa esasen rüzgâr türbinlerinde kullanılan karbon fiber üretimi için kuracağı 3. üretim hattını devreye almak için yaklaşık 100 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirdi. Artan küresel temiz enerji talebini yerel üretimle karşılayacak bu yatırımla, önemli bir kapasite artışı elde etmeyi hedefliyoruz.

Grup şirketlerimizden Akkim Kimya da dünyanın en büyük karboksimetil selüloz üreticilerinden USK Kimya’yı satın alarak bünyesine kattı. 2021’e benzer biçimde, bu yıl da hem yurt içi hem yurt dışında inorganik ve organik büyüme fırsatlarını değerlendirmeye devam edeceğiz. Özellikle kimya ve enerji sektörleri öncelikli olmak üzere her alanda yatırımlarımız sürecek. Bununla birlikte 2022’deki hedefimiz zorlu makro şartlarda rekabet avantajı yaratabilecek yenilikçi ürün ve teknolojilere odaklanmak olacak.

Türkiye’nin öncü kimyasal madde üreticisi Akkim Kimya, sürdürülebilir büyüme hedefleri doğrultusunda, 2022’de 100 milyon dolarlık epoksi tesisi yatırımının temellerini attı. Yıllık 100 bin ton üretim kapasitesine sahip olacak tesis, 2024 yılından itibaren epoksi reçineleri (sıvı/LER ve katı/SER), Epiklorohidrin (ECH) ve saf gliserin üretmeye başlayacak. Akkim’in iştiraklerinden olan ve emaye, seramik, cam, yapışmaz - dekoratif kaplamalar ve pigment olmak üzere 5 farklı kategoride üretim yapan Akcoat ise kaplama alanında katma değerli ürün geliştirmek için Sakarya’da 6 bin m² alana kurulu yeni AR-GE Merkezini faaliyete aldı.

Diğer bir öncelikli alanımız olan AR-GE faaliyetleri kapsamında, Akcoat’un yeni AR-GE Merkezinde bu sene ilk kez “Akkök AR-GE Zirvesi” düzenlendi ve şirketlerimizin gelecek dönem üretim teknolojileri geliştirme ve inovasyon hedefleri değerlendirildi. AR-GE faaliyetlerimiz kapsamında, grup şirketlerimiz son 3 yılda 50 farklı ürün grubunda 165 patent başvurusu ve 88 tasarım tescili gerçekleştirmiş bulunuyor.

Gayrimenkul sektöründe portföy yapısının çeşitliliği ve niteliği ile ayrışan Akiş GYO, 2022’yi hem Akbatı hem de Akasya’da yüzde 98 seviyesinde doluluk oranı ile kapattı. Bu yıl aynı zamanda şirketimizin start-up yatırımlarını güçlendirdiği bir sene oldu. Örneğin Pulpo AR yatırımımız, ilk yatırım değerine oranla 2 katın üzerinde bir çıkış performansı ile ABD merkezli artırılmış gerçeklik şirketi Glimpse Group’a satıldı. Yılı %98 doluluk oranı ile kapatan Akmerkezin ise 2023’te 30. yaşını kutlamaya hazırlanıyoruz.

1.224 MW kurulu güce sahip enerji üretim şirketimiz Akenerji, tüm dünyanın geçirdiği volatil yıla rağmen FAVÖK’ünü 2 katın üzerinde büyüttü. Sağlıklı bir borç seviyesinde faaliyetlerini sürdüren şirket, aynı zamanda verimi ve kârlılığı yüksek sürdürülebilir enerji projelerini portföyüne katmak için araştırmalarına devam etmektedir.

Elektrik dağıtım ve perakende satış şirketlerimiz AKCEZ’in CEZ’e ait %50 hissesinin Torunlar Enerji ve Başkent Doğalgaza satışı için ortaklık görüşmeleri tamamlandı ve Aralık 2022’de hissedarlar sözleşmesi imzalandı. Hisse devir sürecinin 2023’te tamamlanması planlanıyor. Bu ortaklıkla enerji sektöründe daha da güçlenerek sektör liderleri arasındaki konumumuzu güçlendireceğiz. Hizmet standartlarımızı güçlendirerek kesintisiz, güvenli ve yenilikçi hizmet anlayışımızla sürdüreceğiz.

2022’de ayrıca “Akkök Next” adını verdiğimiz kurumsal girişim sermayesi (CVC) çalışmalarımızı başlattık. Başta Akkök’ün faaliyet gösterdiği ana sektörler olan kimya ve enerji sektörlerine ek olarak; malzeme, perakende gibi alanlarda çeşitli start-up’lara yatırım yapacak olan fonumuzun 2023 içerisinde faaliyete geçmesini planlıyoruz.

2022’de Akkök Holding olarak kombine ciromuzu 75 milyar TL seviyesine çıkardık. Ayrıca ihracatımızın toplam ciro içindeki payını koruyarak 13 milyar TL’lik ihracat rakamına ulaştık.

2023 yılında da üç ana faaliyet alanımız olan kimya, enerji ve gayrimenkulde katma değerli teknolojileri takip etmeye, yenilikçi yönetim anlayışını ön plana almaya ve küresel trendleri yakından izlemeye devam edeceğiz.

Yeni teknolojilerin ülkemizde geliştirilmesine imkân verecek ve yerli üretimi destekleyen yatırımlarımız, her sene olduğu gibi önümüzdeki dönemlerde de stratejik hedeflerimizde üst sıralarda olacak.

Bizlere desteklerini sunan tüm paydaşlarımıza, çalışanlarımıza, iş ortaklarımıza ve hissedarlarımıza en içten teşekkürlerimi sunuyorum.

Saygılarımla,

Gökşin Durusoy

İcra Kurulu Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi