Ülkemizin saygın müteşebbislerinden merhum Raif Dinçkök tarafından 1952 yılında temelleri atılan Akkök Holding, 70 yıllık birikimiyle Türkiye’nin en köklü kuruluşları arasındadır.Kimya, gayrimenkul ve enerji sektörlerinde faaliyet gösteren Holding bünyesinde, 4’ü yurt dışında olmak üzere, 23 operasyonel şirket ile 24 üretim tesisi bulunmaktadır. Yer aldığı sektörlerde yurt dışı piyasalarını yakından izleyen Akkök Holding, tüm şirketleriyle birlikte küresel rekabet koşullarını yakalamayı ve dünya standartlarına ulaşmayı hedeflemektedir.

Tekstilden Kimyaya Dünya Devi Şirketler


Aksa Akrilik Kimya Sanayii A.Ş., 1968 yılında Türkiye’nin akrilik elyaf ihtiyacını karşılamak üzere Yalova’da kurulmuş ve 1971’de yıllık 5 bin ton kapasiteyle üretime başlamıştır. Yıllar içerisinde, yaptığı yatırımlar ve geliştirdiği yeniliklerle dünyanın en büyük akrilik elyaf üreticisi hâline gelen Aksa, 5 kıtadaki 50’den fazla ülkede 300’e yakın müşterisiyle bugün bir dünya devidir. 145 MW kapasiteli enerji üretim lisansına sahip şirket, kendisi ve Yalova’da bulunan Akkök Holding grup şirketlerinin elektrik ve buhar ihtiyacını karşılamaktadır. Bin 400’den fazla çalışana sahip olan Aksa; 600 bin metrekare alanı ve yıllık 330 bin ton kapasitesi ile Türkiye’nin tek, dünyanın lider akrilik elyaf üreticisidir. Aksa, geniş ürün gamı sayesinde halıdan döşemeliğe, süveterden çoraba, iplikten el örgüsüne, kadifeden kilim, battaniye, tente ve endüstriyel filtrelere kadar çok çeşitli alanlara tekstil ve teknik tekstil hammaddesi tedarik etmektedir.

Türkiye’nin öncü kimyasal madde üreticisi Akkim Kimya, 1977’de Yalova’da kurulmuştur. Bini aşkın personeli ile 5 farklı lokasyonda faaliyet gösteren Akkim, ürün çeşitliliğiyle kimya sektöründe özel bir yere sahiptir. Klor-alkali ve türevleri, peroksitler, metilaminler, persülfatlar, bisülfitler, tekstil yardımcı maddeleri, beton katkı maddeleri ve plastik katkılarını kapsayan geniş ürün yelpazesiyle Şirket, 6 kıtada 70’den fazla ülkeye ihracat yapmaktadır. Temel kimyasallar ve performans kimyasallarında birçok üründe pazar lideri olan Akkim; temizlik, hijyen, su arıtma, tekstil, kâğıt, inşaat, plastik, gıda, metal, enerji, deterjan, sondaj, madencilik ve kimya sektörlerinin çözüm ortağıdır. Şirket, sahip olduğu know-how ve teknolojileri 2002’den beri yurt dışındaki firmalara satmakta ve mühendislik çalışmalarından anahtar teslim taahhütlere kadar birçok farklı hizmet sunmaktadır. Su arıtma sektöründeki varlığı ve sinerjisini kullanan Akkim, Yalova’daki tesisinde ultrafiltrasyon membran modülü yatırımıyla ileri teknoloji su arıtma sektörüne girmiş ve 2016’da devreye aldığı modern fabrikasıyla bu üründe Avrupa’dan Asya’ya kadar uzanan bölgede ilk ve tek üretici olmuştur.

İştirakleri arasında Akcoat ve Dinox bulunan Şirket, inorganik büyüme fırsatlarına verdiği önem doğrultusunda 2021’in ilk aylarında ülkemizin ve dünyanın en büyük karboksimetil selüloz üreticilerinden USK Kimya’yı bünyesine katmıştır. Yılın son çeyreğinde ise Akkim Silikon Kimya Şirketini kurarak Yalova tesislerinde yüksek teknoloji ürünleri olan silikon polimerleri üretimine başlamıştır. Yatırım onayı alınan ve 2024 başında devreye alınacak Türkiye’nin ilk epoksi reçine üretim tesisi ile stratejik önemi yüksek, tamamen ithal edilen bir ürünün de üretimine başlanacaktır. Sürdürülebilir kalkınma yolundaki evrensel ilkelerin yaygınlaşmasına öncülük eden Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni 2007 yılında imzalayan Akkim, kimya sektöründe sürdürülebilirlik alanında örnek şirketlerdendir.

1979 yılında frit üretimiyle faaliyete başlayan Akcoat; emaye, seramik, yapışmaz-dekoratif kaplamalar, pigment ve cam kaplamalar olmak üzere 5 ana grupta üretime devam etmektedir. Ürün grupları ve “ileri kimyasal kaplama malzeme ürünleri” ile beyaz eşya, seramik karo, ev ve mutfak eşyaları, cam endüstrisi, dijital baskı mürekkepleri gibi çeşitli sektörlerde her biri alanında lider olan global markaların çözüm ortağıdır. 6 kıta ve 65’ten fazla ülkede tercih edilen bir marka olarak, Türkiye ve İspanya’da üretim tesislerine sahiptir. Ayrıca ABD ve Çin’de de bölge ofisleri ve iştirakleri ile faaliyet göstermektedir. Düzenli artan yurt dışı satışları ve üretim kapasitesiyle 15 yıldır üst üste sektörünün ihracat liderleri arasında yer almayı başararak Türkiye ekonomisine stratejik bir artı değer katmaktadır. Akcoat odağına AR-GE, dijitalleşme ve inovasyon alanlarındaki çalışmalarını alarak liderliğini güçlendirmek üzerine sağlam adımlar atmakta ve yeni yatırımlarını bu doğrultuda hayata geçirmektedir. 5 yıl içinde ihracatını ve toplam cirosunu iki katına çıkararak dünya liderliğini elde etmeyi hedeflemektedir.

Kompozitle Yaratılan Artı Değer

Türkiye’nin ilk ve tek, dünyanın ise sayılı karbon elyaf üreticilerinden DowAksa; enerji, ulaşım, savunma ve altyapı başta olmak üzere endüstriyel sektörlere karbon elyaf kompozit çözümleri sağlamaktadır. Şirket 2012’de, Dow Chemical Company ve Aksa Akrilik San. A.Ş.’nin yüzde 50 eşit ortak girişimi olarak kurulmuştur. Akrilik elyafta dünya lideri Aksa ile malzeme bilimi konusunda öncü Dow’ın bilgi, deneyim ve gücünü birleştiren DowAksa; precursor’dan karbon elyafa, karbon elyaftan reçineye uzanan ürün gamı, mühendislik çözümleri ve know-how’ı ile sektörün sayılı tam entegre çözüm üreticilerinden biridir.

2021’de Akkök Holding bünyesine katılan Epsilon Kompozit, havacılık başta olmak üzere çeşitli sektörlere yönelik yüksek teknolojili kompozit aksam ve parçalarının üretim ile montajını gerçekleştirmektedir. Kilogram başına ihracat değeri çok yüksek ürünler üreten Şirket, yurt içindeki yerli savunma sanayi kuruluşlarının yanı sıra uluslararası iş ortaklarına sahiptir. Akkök Holding, toplam satışlarının yüzde 60’ı ihracatla gerçekleşen Epsilon Kompozit ile uluslararası yarışta liderlik hedeflemektedir.

Yaşama Değer Katan Gayrimenkul Projeleri

Akkök Holdingin gayrimenkul sektöründeki şirketlerinden Akiş GYO, faaliyet gösterdiği bölgelerde yaşam kalitesini yükselten projeler hayata geçirmektedir. Şirket; Akbatı ile Akasya Alışveriş Merkezi projelerini başarıyla yürütmekte, Şirketin alışveriş merkezi yatırımlarına alternatif olarak Bağdat Caddesi üzerinde cadde mağazacılığı projeleri bulunmaktadır. Akiş GYO’nun bu alandaki operasyonel gayrimenkulü 2021 yılında Bağdat Caddesi’nde açılan ve Boyner markasına kiralanan Erenköy Apartmanı’dır. Akiş GYO, portföyünü çeşitlendirmek için ilk yurt dışı yatırımını ise İngiltere’deki bir konut projesine yapmıştır. Akiş GYO, dünyanın en büyük kurumsal sürdürülebilirlik inisiyatifi olan Birleşmiş Milletler Global Compact katılımcısı olmanın yanında kendi sektöründe Borsa İstanbul’a kote şirketler arasında en yüksek Kurumsal Yönetim Derecelendirme Notu’na sahiptir. Akiş GYO, kurumsal sürdürülebilirlik performansı üst düzeyde olan şirketlerin yer aldığı BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’ndeki yerini almıştır. Her çeyrek dönemde bir güncellemesi yapılan Endeks’te, Ocak 2022 itibariyle yer alan tek gayrimenkul yatırım ortaklığı Şirketi olmuştur. Akiş GYO aynı zamanda perakende ve gayrimenkul alanlarında inovasyonu desteklemek, girişim ekosisteminden sinerji yaratmak ve mevcut iş modelini sürdürebilir kılmak amacıyla girişimlerle iş birliği ve yatırım odaklı çalışmalar yürütmektedir.

Akiş GYO A.Ş.’nin bir iştiraki olan Akyaşam Yönetim Hizmetleri A.Ş., 2011 yılında açılan Akbatı ve 2014 yılında açılan Akasya projelerinin yönetimini üstlenmektedir.

KidZania İstanbul, dünya KidZania’larının 16’ncısı olarak 2014 yılında kurulmuştur. Tüm çocukların eğlenirken öğrenebilecekleri bir dünyası olması amacıyla kurulan ve bugün 20 ülke ile 27 şehirde faaliyet gösteren Çocuklar Ülkesi KidZania, İstanbul’da Akasya Alışveriş Merkezinde 10 bin metrekarelik alanda, 1-14 yaş arasındaki tüm çocuklara hizmet vermektedir. Bankası, süpermarketi, itfaiyesi, hastanesi, deprem simülasyon merkezi, kuryesi, stadyumu, sokakları ve meydanı ile 67 farklı aktivite alanında 120’den fazla role sahip gerçek bir şehirdir. Bir sosyal girişimcilik başarısı olan KidZania İstanbul bugüne kadar 1,7 milyon çocuğu şehirde ağırlamıştır. Çocuklar KidZania İstanbul’da takım çalışması, sorumluluk alma, yaratıcı ve analitik düşünme, iletişim gibi pek çok beceri kazanma imkânı bulurken; okullarında öğrendikleri akademik bilgilerin gerçek hayattaki karşılığını deneyimliyorlar. KidZania İstanbul açıldığı 2014 yılından bu yana “Daha iyi bir dünya için kocaman bir kalbim var.” kurumsal sosyal sorumluluk projesini yürütmektedir. Proje kapsamında sivil toplum kuruluşları, kamu kurumları ve üniversiteler aracılığıyla imkânı olmayan çocuklar KidZania’da ağırlanmaktadır. Dokuz yılda toplam 300 farklı STK, kamu kurumu ve üniversite ile bu kapsamda iş birliği yapılmış ve 130.000 ziyaretçi ücretsiz şekilde eğlenerek öğrenme deneyiminden faydalanmıştır. Ayrıca, KidZania İstanbul’da; Deprem Simülasyon Merkezi, Elektrik Merkezi, E-Atık Geri Dönüşüm ve Atık Ayrıştırma Merkezi, Sosyal Gönüllülük ve Üniversite aktive alanlarında çocuklara ve ebeveynlerine çevresel, sosyal ve ekonomik konularda farkındalık sağlanmaktadır. KidZania İstanbul; çocukların yaşadıkları dünyayı iyileştirebilecekleri umuduyla, çevrelerindeki dünya hakkında kendilerini sorumlu, etik ve meraklı hissetmelerine yardımcı olmaktadır.

Akmerkez ise 1993 yılından bu yana bünyesinde yer alan seçkin markalar, alışveriş, eğlence ve yeme-içme alanlarıyla hem keyifli deneyimlerin adresi hem de İstanbul’un gözde buluşma noktalarından biri olmuştur. Şehrin sosyal yaşamına dinamizm katan Akmerkez, kentte sürdürülebilir bir yaşamın mümkün olduğunu ispatlayan ödüllü projesi “Terasta Tarım” ve güncel ihtiyaçlara göre yenilediği Easy Point bünyesinde verdiği, click&collect, alışveriş teslimat, vestiyer, kargo ve emanet gibi hizmetlerle misafirlerin hayatına değer katmaya devam etmektedir. Uluslararası Alışveriş Konseyi (ICSC) tarafından 1995 yılında “Avrupa’nın”, 1996 yılında ise “Dünyanın En iyi Alışveriş Merkezi” ödüllerine layık görülerek bir ilke imza atan Akmerkez, yaşama değer katan projeleriyle kendini sürekli geliştirmektedir.

Türkiye’nin Enerjisi

1989’da Akkök Şirketler Grubunda otoprodüktör grubu statüsünde faaliyetlerine başlayan Akenerji, 2005’ten itibaren serbest elektrik üretim şirketi olarak sektördeki varlığını sürdürmektedir. Akkök Holding ile CEZ Group’un eşit katılımlı stratejik ortaklığındaki Şirket, toplam bin 224 MW kurulu güce sahiptir.

Sepaş Enerji; Bolu, Düzce, Kocaeli ve Sakarya’nın EPDK tarafından yetkilendirilen resmi elektrik tedarikçisidir. Görevli Tedarik Şirketi olmasının yanı sıra, tüm Türkiye’de büyük sanayi kuruluşları, sağlık kuruluşları, kamu kuruluşlarının da aralarında bulunduğu yaklaşık 4 milyon kişiye elektrik tedarik hizmeti sağlamaktadır.

Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş. (SEDAŞ), Sakarya, Kocaeli, Bolu, Düzce ve Gebze’de 5 ayrı bölge müdürlüğü ve bu bölge müdürlüklerine bağlı toplam 21 operasyon merkezinde 2 milyonu aşan müşteriye enerji dağıtım hizmeti vermektedir. SEDAŞ’ın, 2022 yıl sonu itibarıyla Doğu Marmara’yı kapsayan faaliyet bölgesinde dağıtılan toplam elektrik miktarı 10,6 milyar kWh’tir.

Teknoloji Yolunda 15 Işık Saçan Yıl

Aktek Bilişim, Akkök Holdingin bilişim ihtiyaçlarını karşılamak üzere 2007 yılında kurulmuş, zamanla teknoloji alanında tüm müşterileriyle yüzlerce katma değerli projeler gerçekleştirmiş ve bu süre dahilinde birçok başarıya imza atmıştır. Paydaşlarının, iş ortaklarının ve müşterilerinin her zaman yanında olmaya, onlara yön göstermeye çalışan Aktek; Oracle EBS ve Cloud, Veri Bilimi ve İş Zekâsı, Altyapı, Veritabanı Yönetimi, Ağ ve Güvenlik, Yazılım Geliştirme ve Robotik Süreç Otomasyonundan oluşan servisleriyle A’dan Z’ye hizmetler sunmaktadır. 15 yıldır enerji, kimya, üretim, gayrimenkul, perakende, telekom ve eğitim sektörlerine hizmet veren Aktek, sektörün önemli oyuncularındandır.

Ayrıcalıklı Sigortacılık Hizmeti

Dinkal Sigorta Acenteliği A.Ş., 1976 yılından bu yana, “müşteri odaklı kaliteli hizmet anlayışını” öncelik olarak benimseyerek sigorta sektörünün aranılan oyuncularından biri hâline gelmiştir.

Başta Akkök Şirketler Grubu olmak üzere, müşterilerinin sigorta risk danışmanlığını yaklaşık 30 sigorta şirketi aracılığı ve uzman kadrosu ile gerçekleştirerek, risk özelinde fark yaratan çalışmalar ortaya koymaktadır.

İhracatın Lideri

Ak-Pa, 1976 yılında Akkök Holding şirketlerinin yurt dışı pazarlama ve ihracat faaliyetlerini yürütmek üzere kurulmuştur. Türkiye’nin en güçlü ihracatçı şirketlerinden biri olarak 6 kıtada 90’dan fazla ülkeye kuruluşundan bugüne 9,7 milyar dolar ihracata aracılık etmiştir.

Akkök Holding şirketleri Aksa Akrilik, Akkim Kimya, Akcoat ve DowAksa’nın akrilik elyaf, kimyasal ürünler, emaye ve seramik frit, karbon elyaf ürünlerini, dünyanın büyük ve orta ölçekli sanayi kuruluşlarına ihracatını gerçekleştirmektedir. Dış Ticaret Sermaye Şirketi statüsündeki Ak-Pa, üretici kardeş firmalar ile kurduğu sinerji ile dünya piyasalarını yakından takip ederek sektörel tecrübesi, hizmet kalitesi ve Akkök Holdingden aldığı güç ile paydaşlarına değer yaratmaktadır.