2052 yılının en çevreci Akkök Şehri Yarışması tamamlandı

Akkök Grubu, geleceğe 'Yetenek Tohumları' ekiyor...

Türkiye’nin önde gelen gruplarından Akkök Şirketler Grubu’nun, üniversite öğrencilerinin yaratıcılıklarını ortaya çıkarmayı ve gençlerle iş birliği fırsatları yaratmayı amaçladığı ‘Yetenek Tohumları’ projesi çerçevesinde düzenlenen "En Çevreci Akkök Şehri" yarışmasının ödülü sahiplerini buldu.
 
Akkök Grubu’nun 100. yılı olan 2052 yılının ‘En Çevreci Akkök Şehri’ni yaratan Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencileri Özge Mecit ve Fatma Kurtuluş, istedikleri bir ülkede bir ay boyunca yabancı dil eğitimi almaya hak kazandılar.
 
Toplumun ekonomik ve kültürel olarak gelişmesinin temel koşulunun eğitim olduğuna inanan Akkök Şirketler Grubu, Türkiye’nin geleceğini oluşturacak bireyler yetişmesine katkı sağlayacak projeler üretmeye devam ediyor.
 
Bu çerçevede üniversite öğrencilerinin yaratıcılıklarını ortaya çıkaracak ve yeteneklerini kullanmaya olanak sağlayacak ortam sunmak, çevreye duyarlılıklarını artırmak, Grup şirketlerinin mevcut ve gelecekteki insan kaynağı ihtiyaçlarına yönelik olarak gençlerle işbirliği fırsatları yaratmak amacıyla 'Yetenek Tohumları Projesi' hayata geçirildi.
 
Proje kapsamında düzenlenen 'En Çevreci Akkök Şehri' yarışmasında üniversite öğrencilerinden; Grubun kimya, enerji, gayrimenkul, tekstil ve liman işletmeciliği sektörlerinde faaliyet gösteren şirketlerini de içinde bulunduran bir yaşam alanı düşünerek, 2052 yılının 'En Çevreci Akkök Şehri'ni yaratmaları istendi.
 
Öğrencilerin büyük ilgi gösterdiği "En Çevreci Akkök Şehri" yarışması finalist değerlendirme jürisinde; Akkök Yönetim Kurulu Üyesi Ayça Dinçkök, Reklamcılar Derneği ve Reklamcılık Vakfı Genel Müdürü Ayşegül Molu, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Solakoğlu, Mimar Emre Arolat, Milliyet Gazetesi Yazarı Meral Tamer, İller Bankası Genel Müdürlüğü Şehircilik Dairesi Başkan Yardımcısı Necati Evren ve Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Oğuz Babüroğlu yer aldı.
 
Yarışmanın galibi; Ütopya Şehrin Sakinleri…
 
Türkiye genelindeki üniversitelerin 4 yıllık mühendislik, iktisadi-idari bilimler ve fen-edebiyat fakültelerinde okuyan öğrencileri kapsayan projede, finale kalan 5 projeyi; Joyjoylar grup adıyla Ege Üniversitesi Biyomühendislik öğrencileri Bahar Taban, Fikret Ceyhun Ertuğrul ve Fulya Ersoy, London Bridge grup adıyla İstanbul Teknik Üniversitesi-Endüstri Mühendisliği Erdem Sarıkaya ve Mehlika Özdemir Torpedo grup adıyla Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği öğrencileri Kemal Apaydın , Özge Yüzgeç,Ütopya Şehrin Sakinleri grup adıyla Yıldız Teknik Üniversitesi Endüstri ve Çevre Mühendisliği öğrencileri Fatma Kurtuluş, Özge Mecit, ve Yelkovan grup adıyla Marmara Üniversitesi-Çevre Mühendisliği ve Metalurji ve Malzeme Mühendisliği öğrencileri Sedat Durel, İrem Bengisu Şeker ve Benzer Berkay Tuncay oluşturdu.

 Yarışmanın galibi ise 'Ütopya Şehrin Sakinleri' grup adıyla Yıldız Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği Fakültesi’nden Özge Mecit ve aynı üniversitenin Endüstri Mühendisliği bölümünden Fatma Kurtuluş oldu.

Finale kalan projele arasından birinci seçilen Mecit ve Kurtuluş, birincilik ödülü olan istedikleri bir ülkede bir ay boyunca istedikleri yabancı dil eğitimi almaya hak kazandıklarını temsil eden hediye çekini, Akkök Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Ayça Dinçkök’ün elinden aldı.
 
Dinçkök: "Yeni yeteneklerin iş dünyasına kazandırılması için ortam yaratmaya devam edeceğiz"

Ayça Dinçkök, ödül töreninde yaptığı konuşmada sözlerine, Gazze’ye insani yardım götüren gemi filosuna düzenlenen askeri operasyon sonucunda hayatına kaybeden şehitlerin aileleri ve yakınlarına başsağlığı dileyerek başlayan Dinçkök, “Akkök Grubu olarak, markalarımızı ve kurumsal imajımızı geliştirmek amacıyla global anlamda her türlü değişim, gelişim ve teknolojiyi sürekli izliyoruz. Grubumuzun performansında değer yaratacak uzman, yönetici ve liderleri yetiştirerek bünyemize katmayı hedeflerken gençlerden aldığımız güçle dinamizm kazandığımıza inanıyoruz. “En Çevreci Akkök Şehri” yarışmasının üniversite öğrencilerinden gördüğü ilgi bizleri çok mutlu etti. Yetenek Tohumları Projemiz önümüzdeki yıllarda gelişecek ve yeni yeteneklerin iş dünyasına kazandırılması için gerekli ortamı yaratmaya devam edecek” dedi.
 
"En Çevreci Akkök Şehri" yarışmasını öğrencilere daha iyi duyurabilmek amacıyla Akkök İnsan Kaynakları Direktörlüğü liderliğindeki bir ekip Bilkent, Boğaziçi, İTÜ, Kocaeli, Marmara, ODTÜ, Sakarya, Uludağ ve Yıldız Teknik Üniversiteleri’ni ziyaret etti. Ziyaretlerde öğrencilerle birebir iletişim kurulurken, Akkök Şirketler Grubu’nun İnsan Kaynakları politikaları konusunda öğrencilere bilgilendirme yapıldı. Etkinliğe katılan Akkök Şirketler Grubu yetkilileri ile mini sohbet gerçekleştirildi ve öğrencilere ‘Yaratıcılık’ eğitimi verildi.