ahmet-dorduncu.png

Ekonomik, sosyal ve politik açıdan oldukça hareketli geçen bir yılı daha geride bırakırken, faaliyet gösterdiğimiz sektörlerde ülke ekonomimizin ilerleyişi için lokomotif olmuş bir kuruluş olarak yolumuza devam ediyoruz. Yıl boyunca düşük seyreden petrol fiyatları, emtia fiyatlarındaki ciddi düşüş ve Çin’in büyümesinin beklentinin altında gerçekleşmesi, dünya ekonomisinde belirsiz bir tablonun oluşmasına neden oldu. Dolayısıyla genel olarak gerek ülke ekonomimizin, gerekse global ekonominin dalgalı bir sene geçirdiğini söyleyebiliriz.

Türkiye için belirsizlik yaratıp, dalgalanmalara sebep olan olayları birkaç başlık altında sıralayabiliriz; küresel ekonomik gelişmeler, jeopolitik krizler ve tekrarlanan genel seçimler.

Akkök Holding olarak ülke ekonomisinin içinde bulunduğu mevcut durum ve şirketlerimizin konumlanmalarını dikkate aldığımızda daha uzun vadeli stratejiler ile yatırımlar yapıyor, gerçekleşmiş ve üzerinde çalışılan projelerde organik büyüme kadar inorganik büyümeye de önem veriyoruz. Türk kimya sanayisinin gelişmesinin, dış ticaretteki açığı kapatmakta büyük bir rol oynayacağını düşünüyoruz. Bu yüzden grup şirketlerimizden Aksa Akrilik, Ak-Kim Kimya ve DowAksa’nın kimya sektöründeki faaliyetleriyle yarattığı katmadeğeri önemsiyor, Akkök Holding’i Türkiye’nin kimya alanında yatırım yapan en büyük holdinglerinden biri olarak konumlandırmak için çalışıyoruz.

2015 yılında ciromuzu korurken, faaliyet karımızda ciddi bir iyileşme gerçekleştirmiş bulunuyoruz.

Aksa Akrilik, 2015 yılında petrol fiyatlarındaki düşüşün, iç pazarlardaki ekonomik ve siyasi belirsizliklerin negatif etkisini kompanse etmek için ihracat pazarlarına yöneldi. Dolayısıyla geçtiğimiz yıl, Aksa için yeni iş alanlarına odaklanıldığı, yeni pazarlar kazanıldığı ve mevcut pazarlardaki penetrasyonu artırmak için çalışıldığı bir yıl oldu. Yapılan yatırımlarla birlikte kapasite kullanım oranı %98’lere ulaşırken, ihracatın toplam satış içerisindeki payı %41 olarak gerçekleşti. Bugün, 5 kıtada 50 ülkede 300’ün üzerinde müşteriye ürün göndererek 750 milyon dolarlık ciroya ulaşan Aksa, istikrar bir şekilde yoluna devam etmektedir. Geçtiğimiz yıl özellikle Ar-Ge faaliyetlerine odaklanılarak edinilen kazanımlarla, pigment boyalı akrilik filament iplik için sektörün tek üreticisi olarak üretime başlanmıştır. Bu yatırımın yanı sıra, şirketin High Pile elyaf ve modakrilik üzerine çalışmaları da yıl boyunca sürmüştür. Enerji verimliliği ve operasyonel mükemmellik konularında şirkete tasarruf sağlayan ödüllü GE Power&Water, Water and Process Technologies Projesi ve Advanced Energy Solutions Projesi de 2015 yılı içerisinde hayata geçirilmiştir.

DowAksa ise geçtiğimiz yıl otomotiv devi Ford ile yüksek hacimli otomotiv sektörü uygulamalarına yönelik karbon elyaf geliştirmek amacıyla bir Ortak Geliştirme Anlaşması’na imza atmıştır. DowAksa’nın hammadde kapasitesi, karbon elyaf ve ara maddeleri üretimindeki yetkinliği ile Ford’un tasarım, mühendislik ve yüksek hacimli üretim deneyimini bir araya getiren bu anlaşmanın amacı, optimum performans ve maliyetle, daha az yakıt tüketimi ve egzoz emisyonları sağlayacak çok daha hafif araçlar üretmektir. Bu ortak proje, holdingimizin sürdürülebilirlik planı ile de örtüşmektedir.

Ak-Kim Kimya ise 2015 yılı başında gerçekleşen satın alma ile dünyanın üçüncü büyük seramik frit üreticisi Gizem Frit’i bünyesine katmıştır. 2023 yılında 1 milyar dolar ciro hedefleyen Ak-Kim’in bu hedefe ulaşması için organik ve inorganik büyümeyi paralel yürütmemiz gerekmektedir. Gizem Frit, şirketin bu anlamda attığı önemli adımlardan biridir. Gizem Frit’in kaplama sektöründeki müşterilerine daha geniş bir ürün yelpazesi sunması için toz boya ve inkjet yatırımlarımız da devam etmektedir.

Ak-Kim’in delikli elyaflardan oluşan ultrafiltrasyon modül üretimi de 2015’de şirketin faaliyete geçen projelerindendir. Şirketin su arıtma alanındaki kendi deneyim ve pazar bilgisi sayesinde geliştirdiği bu modül ile suyun kimyasal özellikleri değiştirilmeden, ileri fiziksel arıtma işlemi gerçekleştirilmektedir. Hızla tükenen su kaynakları, su arıtımını ve geri kazanımı son derece önemli birer nokta haline getirmiştir. Bu yatırımımızın meyvelerini ise 2016 yılında almaya başlamayı hedefliyoruz.

Yalova’da bulunan fabrikalarımızın kullandığı arıtma tesislerinin yerini alan ortak kullanım için inşa edilmiş ortak atık su arıtma tesisi, 2015 yılında faaliyete geçmiştir. Tesis 24 saat boyunca Yalova İl Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından online takip edilmektedir. Akkök Holding’in sürdürülebilir projelerinden biri olan su arıtımı projesi, su kaynaklarının verimli kullanımı ve çevre şartlarına en uygun koşulları yakalama amaçlarına uygun olarak ilerlemektedir.

Gayrimenkul tarafında ise Akiş GYO, yaşam kalitesini yükselten projeler geliştirmeye devam etmektedir. AVM yatırımlarının belli bir doygunluğa ulaşmasıyla birlikte, yeni bir iş modeli olan cadde mağazacılığına yönelim başlamıştır. Akiş, Bağdat Caddesi üzerinde cadde mağazacılığı projeleri geliştirmektedir. Şaşkınbakkal, Caddebostan, Suadiye ve Çatalçeşme’de satın alınan eski binaların yeniden projelendirilerek ticari amaçlı gayrimenkuller geliştirilmesi üzerinde de çalışmalar sürdürülmektedir. Akkök Holding, Akmerkez, Akbatı ve Akasya’da da iyileştirme ve farkındalık yaratma çalışmalarına devam etmektedir. Öte yandan Akiş GYO, SAF GYO’daki hisse oranını artırmıştır.

Enerji sektöründe faaliyet gösteren ve geride bıraktığımız 6 yılda 10 santral devreye alarak büyüyen Akenerji, 2015 yıl sonu itibarıyla 1292 MW kurulu güce sahiptir ve bu kurulu gücü optimum değerlendirmeye odaklanmıştır. 2009 yılında Balıkesir-Bandırma`da devreye alınan Ayyıldız Rüzgar Santrali`nde fizibilite çalışmalarının tamamlanmasının ardından kapasite artırımı çalışmalarına başlanmıştır. Yapılan yatırımların sonunda mevcut 15 MW kapasitenin 28,2 MW`a çıkarılması beklenmektedir. Toplam kurulu gücünün %30’u yenilenebilir enerji kaynaklarından oluşan Akenerji, şirket olarak yenilenebilir enerji alanında yeni yatırım ve proje fırsatlarını değerlendirmeye devam edecektir. Ayrıca 2015 yılında enerji verimliliği projeleri ve danışmanlığı üzerinde de çalışmalara başlayan Akenerji, diğer grup şirketlerinin, grup dışı şirketlerin, plazaların, AVM’lerin ve evlerin enerji tasarrufu konusunda verimlilik partneri olmaya adaydır.

Bilişim alanında faaliyet gösteren şirketimiz Aktek, kurumsal çözüm ortağı olmanın yanı sıra, hem şirket bünyesinde çalışanların geliştirecekleri projeler ile hem de dış girişimcilerden gelecek inovatif fikirler ile yeni projeler gerçekleştirmeyi ve yatırımlar yapmayı hedeflemektedir. Bu amaç ile 2015 yılında “Aktek Garage” projesi başlatılmış ve çeşitli fikir sahipleri ile pek çok proje üzerine görüşülmeye başlanmıştır.

Akcez, elektrik dağıtım ve perakende sektörünün serbestleşmesine uyum sağlamak ve verimliliği artırmak için teknoloji ve altyapı yatırımlarına devam etmektedir. Akkök Holding olarak geçtiğimiz yılı yaklaşık 354 milyon dolar tutarında bir yatırımla tamamladık ve 2016 için de bu gibi yatırımları sürdürmeyi hedefliyoruz. Halihazırda devam etmekte olan inovasyon ve verimlilik tabanlı projelerimiz, Türkiye’nin cari açığını kapatmaya yönelik sonuçlar doğuracaktır. 2015 yılı boyunca Akkök Holding bünyesinde elde ettiğimiz başarılı sonuçlarda emeği geçen tüm çalışanlarımıza, iş ortaklarımıza, hissedarlarımıza ve tüm paydaşlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum.

Saygılarımla,


Ahmet C. DÖRDÜNCÜ
İcra Kurulu Başkanı