ahmet-dorduncu.png

Akkök Holding ailesi olarak, 2018 yılının son günlerinde Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Ali Raif Dinçkök’ün aramızdan ayrılışının derin üzüntüsünü yaşadık. Akkök Holding’in bugün ülkemizin en başarılı holdinglerinden biri haline gelmesini sağlayan, duayen bir iş adamının kaybı, sadece Akkök Holding için değil; ülkemiz ve iş dünyamız için de acı bir kayıp olarak hafızalara kazındı. Sayın Ali Raif Bey’in büyük bir emek ve özveriyle bugünlere getirdiği Akkök Holding’i kendisinin gösterdiği istikamette ilerletmek için çok çalışmamız gerektiğinin hep farkında olacağız.

Bu farkındalıktan hareketle çalışmalarımızı global bir gözlem ve değerlendirme temeline oturtarak sürdürüyoruz. Dünyanın dört bir yanındaki büyük pazarların değişim ve gelişim süreçlerini yakından takip etmeye devam ediyoruz. Bu bağlamda, küresel çapta 2017’de yakalanan iyimser görünümün, 2018’de yerini daha durağan bir yapıya bıraktığını görüyoruz. Özellikle Euro Bölgesi ve Çin’de büyüme hızları düşerken, ABD ile birlikte Hindistan, Endonezya gibi gelişmekte olan ülkeler görece yüksek büyüme hızlarıyla dengelemeyi sağlamış bulunuyor. Her ne kadar 2017 yılında gerçekleşen %3,7’lik global büyüme hızı 2018’de korunduysa da, 2019 ve sonrası için soru işaretleri devam ediyor.

Diğer taraftan; Türkiye, 2017’de yakaladığı %7,4’lük büyüme rüzgarını, global faktörlerin de etkisiyle 2018’de bir miktar kaybetmiş bulunuyor. Ağustos ayında Türk Lirası’nda yaşanan değer kaybı ve yükselen faizler, ülkemizi ve iş dünyasını olumsuz etkilese de yılın son çeyreğinde nispeten daha istikrarlı bir ortamın yakalandığını gördük. Öte yandan, Türkiye’yle birlikte komşumuz olan bölgelerdeki ve ana ticaret ortaklarımızdaki makro riskler de sürmektedir. Dolayısıyla zorlu bir yıl olacağını öngördüğümüz 2019’da temkinli olmaya devam etmekte yarar görüyoruz.

Akkök Holding olarak, üç ana sektörümüz kimya, gayrimenkul ve enerjiyle birlikte tamamlayıcı sektörlerimiz olan bilişim, yeme-içme ve sigorta alanlarında faaliyetlerimize tüm hızımızla devam ediyoruz. Her sektör ve şirket özelinde stratejik hedeflerimizi sürekli gözden geçirerek gerek ülke ekonomisine, gerekse paydaşlarımıza en yüksek katkıyı sağlamaya çalışıyoruz. Bu misyonla, 2018 gibi kolay olmayan bir yılda dahi organik yatırımlarımızı sürdürürken, stratejilerimizi tamamlayan satın almabirleşme fırsatlarını da titizlikle inceledik.

Kimya sektöründe faaliyet gösteren şirketlerimiz, 2018’de önemli bir yurtdışı atağı gerçekleştirdi. Dünyanın en büyük elyaf üreticisi olan Aksa Akrilik’in ihracat cirosu 300 milyon doları aşarken; Türkiye’nin en büyük kimya üreticilerinden Ak-kim ihracat ağını 70 ülkeye çıkardı. Dünyanın en büyük ikinci emaye üreticisi ve Türkiye’nin en büyük seramik üreticisi olan Gizemfrit, 2017 sonunda satın aldığı İspanya merkezli Megacolor ile başlattığı globalleşme stratejisini 2018 yılında da sürdürerek Çin ofisini açtı ve Amerika, İspanya gibi ülkelerdeki faaliyetlerini genişletti. Aksa’nın %50 ortağı olduğu ve yüksek teknolojili karbon elyaf üreticisi olan DowAksa ise, dünyanın en büyük rüzgâr türbini üreticilerinden Vestas’a yönelik kritik üretimleri başarıyla gerçekleştirdi. Böylelikle tüm kimya şirketlerimizle, ülkemizin kimya sektöründeki cari açığına pozitif katkımızı 2018 yılında artırarak sürdürmüş olduk.

Gayrimenkul alanındaki şirketlerimizden Akiş GYO, 2018’de Avrupa Kalkınma ve İmar Bankası’yla (EBRD) ortaklığa giderek, bu kurumdan önemli bir yatırım aldı. Bu yatırım, EBRD’nin Türkiye’deki ilk gayrimenkul yatırımı olmasının yanı sıra halka açık bir şirkete yaptığı ilk sermaye yatırımı olması açısından oldukça kıymetlidir. Diğer gayrimenkul şirketimiz Akmerkez ise, “Terasta Tarım” gibi yenilikçi projeleriyle birçok önemli ödüle layık görülürken; marka karmasını zenginleştirerek misafirlerine farklılaştırıcı deneyimler sunmaya devam etti.

Enerji sektöründeki şirketlerimiz ise piyasalarındaki kritik rollerini başarıyla sürdürdüler. Sektörde 30. yılına giren Akenerji, 2 milyar TL’yi aşkın cirosu ve 1.224 MW’lık kurulu gücü ile 2018’de yine önemli bir üretici oldu. Önde gelen sanayi illerimiz olan Sakarya, Kocaeli, Bolu ve Düzce’nin elektrik dağıtım ve perakende satışını gerçekleştiren şirketlerimiz Sedaş ve Sepaş Enerji ise, 2018’i müşteri memnuniyeti yılı ilan etti ve bu hedef doğrultusunda 120 milyon TL’nin üzerinde yatırım gerçekleştirdi.

Akkök Holding olarak ekonomik zorluklar bir yana, Sayın Ali Raif Dinçkök’ün aramızdan ayrılışının derin üzüntüsüyle tamamladığımız 2018 yılında, her şeye rağmen büyümemizi sürdürdük. Kombine ciromuz yaklaşık 15 milyar TL’ye ulaşırken; FVAÖK’ü 1,4 milyar TL’den 2,4 milyar TL’ye çıkarmayı başardık. Bir yandan tüm iş kollarımızda ihracatın payını yükseltirken, diğer yandan istihdamı artırıyor; ülkemiz için değer yaratmak hedefiyle azami çaba sarf ediyoruz. 2018 yılında bu yolda değerli katkılarını ve desteklerini sunan çalışanlarımıza, iş ortaklarımıza, hissedarlarımıza ve tüm paydaşlarımıza içtenlikle teşekkürlerimi sunuyorum.

Saygılarımla,

Ahmet C. Dördüncü

İcra Kurulu Başkanı